Horňácký kroj

 

Horňácko je oblastí s živou tradicí lidového oděvu.

Horňácký kroj je považován za jeden z nejstarožitnějších na Moravě,  typický pro horňácké obce: Velká nad Veličkou, Javorník, Nová Lhota, Vápenky, Kuželov, Hrubá Vrbka, Malá Vrbka, Lipov, Louka a Suchov.

Naše společnost obdivuje a zachovává mnohé z tradičních hodnot a osobité kultury svých předků a jednou z dosud živých a inspirujících tradic, které neodmyslitelně patří ke koloritu horňáckých obcí je oblékání kroje.

I zde v Jizbě najdete starobylou krásu a bohatství horňáckého kroje, který si svou původní čistotu zachovává již po několik staletí. Jeho krása pochází z tvořivé, trpělivé práce,umění a moudrosti několika generací. Také dnes pečujeme o kulturní bohatství a hodnoty svých předků, zajímáme se o kořeny, původ a tradice rodného kraje. Velkou snahou je nejen je udržet, ale také je dále rozvíjet. Díky tomu není horňácký kroj jen pozůstatkem dob minulých a vzácným exponátem uloženým v muzeu….

Ženský kroj

 hornacky-jarmak    zensky-hornacky-kroj

Nejběžnější varianta sestává z rubáče, rukávců, fěrtochu nebo sukně, fěrtůšky a kordulky či kabátku. Rubáč se skládá z horního dílu, zvaného opléčko,

které bývá ručně tkané na tkalcovském stavu, nejčastěji vzorem “činovati”. Jsou dva typy, "na desku” nebo “hrázkový” vzor.

Na horní díl navazuje spodní díl sukňového typu.

RUKÁVCE

modre-rukavce         rukavce  

Rukávce jsou ušity z bavlněného plátna, bývají bohatě ručně vyšívané, límec tzv. obojek zdoben navíc ještě tzv. “čipkami”.

Výšivky na rukávcích jsou buď jednobarevné /bílé,žluté/, dvoubarevné /černobílé, žlutočerné, žlutomodré aj/ nebo barevné /základ tvoří červená, bílá a žlutá/.

Kombinaci dotváří modrá nebo černá barva, pak se jim říká modrostrakaté či černostrakaté rukávce.

FĚRTOCH

fertoch-zluty       -hornacky-kroj-fertoch

Fěrtoch se opásává dozadu přes rubáč.

Jsou dva druhy bílý a žlutý. Na horním okraji fěrtochu je našit lémec s výšivkou (forma a podpustek), jež má mnoho druhů a barev.

SUKŇA

 sukna-1      sukna-2

Sukňa je všednější krojovou součástí, opásává se zezadu dopředu.

Je vyrobena z barvotiskového plátna s černým nebo tmavěmodrým podkladem a žlutým vzorem.

Je naskládána do šiřších záhybů sežehleny podle vzoru. Nejčastějšími vzory jsou parožkový, pantlový, slimáčkový a zvonkový.

Lémec sukně je ozdoben tkanou nebo barevně vytkávanou pentlí, pod níse našívá "hadovka" (červenobílá nebo modrobílá).

V některých horňáckých obcích se zdobí i třpytivými flitry.

FĚRTŮŠKA

 fertuska

Fěrtůška se opásává zepředu dozadu přes rubáč a menší část fěrtochu nebo sukně, nesahá dál než za boky. Skládají se do úzkých záhybů, podle uspořádání kvítečků ve vzoru látky

a podle vkusu majitelky se sežehlovaly na různě široké sklady. Podobně jako sukně a fěrtochy sahaly také fěrtúšky ženám pod kolena.

Vlivem módy po I. světové válce se sukně začaly zkracovat, dodnes sahají mírně nad kolena.

Nejvíce se nosí kartúnová a turecká fěrtúška červená. “Kartúnka” je ušita z bílého plátna s barevnými kvítky, podle velikosti a rozmístění kvítků na látce se odvozují jejich názvy:

chlápová, drobná chlápová, zvonková, hrázková, rádečková, kozí oči, drobnokvítková aj.

Některé kartúnové fěrtúšky jsou uprostřed zdobeny černým nebo modrým stinkem, spodní okraj je obrouben, ostinkován a ozdoben řetízkem.

V některých horňáckých obcích se spodní lemy zdobí i černou nebo modrou krajkou.

K pasu se fěrtúšky přivazují červenýma, žlutočervenýma či žlutomodrýma haraskama,někdy také červenýma galúnkama.

TURECKÁ A MODRÁ FĚRTŮŠKA

 turecka-fertuska     modra-fertuska

Turecká fěrtúška je zhotovena z červeného tureckého šátku nebo z kupovaného červeného plátna s drobnými kvítky.

Jsou lemovány krajkou kolem spodního okraje a po bocích asi do jedné třetiny délky. Krajka se našívá i vodorovně nad spodním okrajem.

 Modrá fěrtůška je ušita z tmavomodrého plátna, obě poloviny jsou svisle sešity bílým stinkem (valašským), dolní okraj je opět ostinkován.

Bývá zdobena ještě navíc bílou výšivkou dole nebo shora dolů podél širokého stinku, některé jednodušší jsou zdobeny jen bílou “hadovkou”.

Nosí se k ní nejčastěji také srcové kaničky.vodorovně nad spodním okrajem. Fěrtúšky se přivazují “srcovýma kaničkama”, bílými povijany nebo modrýma haraskama.

Glotová fěrtůška je smuteční, zhotovena z černého plátna prošita zelenou nebo černou nití nebo zdobena černou krajkou. Přivazují se zelenýma nebo černýma kaničkama.

Fěrtůšky se šijí i z jiných šátků - brněnských lehkých, černých potahovaných, jsou jednodušší, zdobeny pouze krajkou.

K pasu se přivazují srcovýma či černýma kaničkama nebo bílými povijany. K všednímu ka pracovnímu oděvu nosí ženy také modrotiskové fěrtůšky s bílými vzory.

KORDULKA

 KORDULKA     KORDULKA

Kordulka je vestička bez rukávů, zdobená výšivkou, knoflíčky a dalšími tkaničkami apod., obléká se na rukávce. Jsou šity ze světlého sukna.

KABÁTEK A LAJBL

KABÁTEK A LAJBL

Kabátek se obléká stejně jako kordulka na rukávce, je to další z variant ženského horňáckého kroje. Je ušitý z červeného nebo zeleného sukna,

zdobený sametovými pentlemi a vyšívaný řetízkovým stehem. Lajbl se obléká za chladnějšího počasí na rukávce a kordulu či kabátek.

Je vyroben z bílého sukna, sahá do pasu a má volnější střih. Je zdoben ruční výšivkou barevnou pro mladší, ohrnutí rukávů jsou nejčastěji červené barvy.

Starší ženy nosí lajbly celé vyšité modře, ohrnutí rukávů a knoflíky jsou též modré barvy.

Další součásti k ženskému horňáckému kroji naleznete v sekci Krojové doplňky

Mužský kroj

Klasická varianta mužského horňáckého kroje se skládá z košele, tzv. šňůrkovica, modrých nohavic, prucleku a kabátu.

Pracovní varianta mužského horňáckého kroje se skládá ze šňůrkovice, plátěných traslavic, zástěry zdobé tkaným vzorem.

ŠŇŮRKOVICA

 šňůrkovica   šňůrkovica   šňůrkovica

Šňůrkovica je ušita z bavlněného plátna. Barva výšivky se rozlišuje podle jednotlivých obcí na Horňácku.

Například ve Velké nad Veličkou se nejčastěji nosí černobílá výšivka, dříve i barevná, žlutá sváteční (pro ženicha).

V Lipově a Louce mají muži košelu výšitou modře a třeba v Javorníku zase žlutě.

NOHAVICE

Nohavice se šijí z modrého sukna, jsou zdobeny barevnou výšivkou. Součástí je řemen, který si muž opáše dvakrát kolem dokola.

Svobodní mládenci si dávají do nohavic bílý šáteček vyšívaný červenou barvou křížkovým stehem. Více v sekci KROJOVÉ DOPLŇKY.

PRUCLEK

Pruclek-zada  Pruclek   Img_20151118_093158

     Venclova_martina_kubikovi_pavel_petr1     

Další částí je vestička neboli pruclek. Pro svobodné ze sametu v tmavěmodré barvě s ruční výšivkou ve předu i vzadu.

Ženatí a starší muži nosí pruclek ze světlého sukna zdobený zlatými knoflíčky a opět bohatou ruční barevnou řetízkovou výšivkou.

KABÁT NEBO HALENA


KABÁT NEBO HALENA
  Halena

V chladnějším období nosí muži ke kroji KABÁT nebo HALENA ušité ze světlého sukna. V mrazivých dnech pak muži oblékají kožich dubeňák. 

 

                                      

Dětský kroj

 

Nejmenší děti se oblékají do šubaňky ušité z tenkého plátna zdobené barevnou výšivkou.

Děvčátka do 3let mívají na sobě vyšívané rukávečky, gargulku (čepeček) se stejnou výšivkou jako na rukávcích

a šatečky z tureckého potiskového plátna (dříve z tureckého červeného šátku).

Chlapci nosí z tenkého plátna šňůrkovici, traslavice, pruclek z tmavěmodrého sametu, vyšívaný šáteček do cípu uvázaný kolem pasu.

DĚTSKÝ KROJ DĚTSKÝ KROJ    DĚTSKÝ KROJV

 

Informace byly z části čerpány z knihy Kroje horňácké obce Velká nad Veličkou, rok vydání 2008. Odborný kolektiv: Věra Častová, Renata Galečková a Magdalena Petříková. Děkuji.