Půjčovna krojů

Půjčovna krojů

V Jizbě máme k dispozici také kroje k zapůjčení pro příležitosti jako jsou krojované plesy, přehlídky, průvody či na památku například k oslavě 1. roku dítěte apod. Kroj je možné zapůjčit na základě údajů z předloženého občanského průkazu, po zaplacení ceny za vypůjčení a složením kauce, která je v případě vrácení nepoškozeného kroje v plné výši vratná. Kroj se zapůjčuje již vyžehlený, připravený k nošení. Lze jej rezervovat na kontaktním telefonním čísle 608617964 nejpozději 10 dní předem.


Vzhledem k finanční náročnosti pořizuji kroje postupně. Některé kroje jsou starší, s krásnou “patinou”, s tradiční starobylou výšivkou apod., některé jsou novější či zcela nové, všechny však ručně vyšívané.

Věřím v dobrou věc, a proto bych ráda oslovila také veřejnost s prosbou. Vlastníte-li doma některé z krojových horňáckých součástí, které byste mohli věnovat půjčovně krojů, budu ráda. Uvítám veškeré části krojů – pro dospělé i děti – avšak vzhledem k omezené kapacitě pro skladování mám zájem pouze o kroje funkční a použitelné.

V současnosti nabízím tyto horňácké kroje k zapůjčení:

 • Dětský krojženský sváteční kroj - rubáč modrostrakatý, rukávce modrostrakaté, kordulka, kartúnka, harasky, žlutý fěrtoch, červený šátek úvaz “hore rožky”, popř. i lajbl, vlňák, popř. kožuch i holénky. Velikost cca 38-40, 42. Cena: 1000.-. POŘIZOVACÍ CENA KROJE: 5100.-
 • ženský pracovní kroj - rubáč černý, bílé rukávce, kordulka, pracovní sukňa, kartúnka, šáteček jednoduchý kvítečkový, popř. krpce nebo holénky (36,37,38), jupka, lajbl nebo vlňák (dle počasí). Velikost cca 38-40. Cena: 800.-, POŘIZOVACÍ CENA KROJE: 4000.-
 • dívčí kroj do 3let - rukávečky černostrakaté, čepeček tzv. “gargulka” černostrakatě vyšívaná, červená “šubaňka”. Velikost cca 80-98, popř. jupka, vlňák (dle počasí)  Cena: 500.-, POŽIZOVACÍ CENA KROJEČKU: 2500.--3000,-
 • dívčí kroj 3-10 let - rubáč černostrakatý, rukávečky černostrakaté, kordulka, kartunka, fěrtúšek žlutý, harasky, popř. piškoty či balerinky, jupka, vlňák, šáteček, červené mašle, kožúšek.  Cena: 800.-POŘIZOVACÍ CENA KROJE: 4000.--5000-
 • chlapecký kroj 3 - 12let - traslavičky, košela “šňůrkovica” s černou výšivkou, pruclek, vyšívaný šáteček, šmukáč, popř. piškoty, kožíšek nebo vesta, baranica (dle počasí). Cena: 800.-, POŘIZOVACÍ CENA KROJE: 4000.-


Rezervace krojů podléhá přísnými pravidly, která jsou uvedena ve “Výpůjčním řádu”. 

Možnost domluvy poloprofesionálního fotografa, cena: 200,-

Fotografické služby: cena focení dle ceníku fotografa (poloprofesionál cca 500,-/1h, profesionál cca 1000,-/1h)

Možnost zapůjčení historického hlubokého kočárku z konce 50.let doplněný vyšívanými nebo tkanými peřinkami, cena: 500,-/1 den 

Možnost  domluvy poloprofesionálního fotografa za lidové ceny.

Výpůjční řád

 • Ceny zahrnují náklady spojené s přípravou, údržbou a čištěním krojových součástí a náklady spojené s administrativou týkající se vypůjčení. 
 • Ceny pro zapůjčení zahrnují také částku za opotřebení kroje, ze které budou hrazeny opravy krojů a jejich obnova, popř. nákup nových krojových součástí.
 • Při zapůjčení se navíc vybírá oproti dokladu vratná kauce podle příležitosti, na kterou kroj zapůjčujete. Tato kauce může být částečně či celá využitá k uhrazení škod vzniklých na krojových součástech. V případě vrácení neporušené části kroje se kauce vrací v plné výši. Bez kauce není možno krojové součásti zapůjčit.
 • Výše kauce: - fotografování, přehlídka krojů či krojovaný průvod ........... 500.-
  - krojová zábava, hody, fašanek ........... 1000.-
 • Za škodu se nepovažuje běžné poškození vzniklé nošením (např. v důsledku pocení apod.)
 • Za škodu se považují potrhání, propálení, zašpinění oděvu více než běžným nošením (např. polití červeným vínem, zašpinění od trávy, krve, šmíru, ušpinění od make-upu a jiné skvrny, které nelze vyprat), zaprání/zmoknutí výšivek, barveného žlutého fěrtochu apod.
 • V případě škody bude Vypůjčiteli stržena částka z kauce odpovídající vzniklé škodě. 
 • Částka za vypůjčení se rozumí za 1 víkend – a to od čtvrtku před víkendem do pondělí po víkendu. Nejzazší datum vrácení kroje bude uvedeno na předávacím protokolu.
 • V případě pozdějšího vrácení kroje se účtuje pokuta ve výši 20 % z částky za půjčení a to za každý den prodlení.
 • V případě nevrácení krojové součásti bude po Vypůjčiteli požadována plná pořizovací cena, která je uvedena v Seznamu krojů k zapůjčení.
 • Cena za vypůjčení oděvů v sobě zahrnuje také přípravu oděvu – tedy např. vyprání, naškrobení, vyžehlení apod.
 • Neakceptuje se příprava krojů (praní, modření, žehlení) samotnými Vypůjčiteli.
 • Kroje se snažím zapůjčit kompletní, tj. všechny krojové součásti daného kroje. V případě chybějícího doplňku (např. holenky dané velikosti), spolupracuji s nedalekou půjčovnou, kde jsou k dispozici univerzální krojové holenky přijatelné pro horňácký kroj. Tím se však zvyšuje poplatek - půjčovné o 300,- Kč. 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:  V případě, že Vaše fotografie by byly použity také jako propagační materiál Horňácké jizby, např. strojené fotografie jednotlivých krojových variant, poplatek bude o 50% snížen.